پروفسور سید موید علویان

فوق تخصص گوارش و کبد

دکتر سید موید علویان، رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد، مدیر و مؤسس جامعه جهانی هپاتیت و باشگاه سلامتی امید، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و استاد دانشگاه بقیةا… سال ۱۳۴۱ به دلیل شغل پدر، در شهر مقدس کربلا دیده به جهان گشوده است.

او تا سن نه سالگی در عراق بوده و تحصیلات اول و دوم ابتدایی‌اش را درآنجا گذرانده و پس از آن با عزیمت به ایران، مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان را در میدان خراسان تهران به پایان رسانده است.

او در سال ۶۰ موفق شد با معدل ۱۹/۲۷ مدرک دیپلم را بگیرد و رتبه یک منطقه ۱۲ را از آن خود کند.

ادامه تحصیل وی در دانشگاه همزمان با جنگ و تعطیلی دانشگاه‌ها بود، به همین دلیل او در این دوران به خدمت سربازی رفت.

دکتر علویان پس از پایان دوران خدمت سربازی، سال ۶۱ وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و با گذراندن دروس پزشکی و کسب معدل «الف» فارغ‌التحصیل شد.

وی پس از آن بلافاصله در تخصص داخلی پذیرفته شد و توانست رتبه دوم دانشگاه را به خود اختصاص دهد.

او پس از آن موفق شد بار دیگر با رتبه دوم مدرک فوق تخصص گوارش و کبد را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کند و فارغ‌التحصیل شود.

هرچند دکتر علویان طی سال‌های تحصیلش دچار مشکل است اقتصادی بود، اما همزمان با خواندن درس، ضمن داشتن مسوولیت همسر و فرزند، از فعالیت در جبهه‌های چنگ نیز غافل نبود و به صورت داوطلبانه تقریبا در تمام عملیات جبهه به جز عملیات مرصاد به عنوان یک رزمنده معمولی تفنگ به دست گرفته و به عنوان یک پزشک عمومی با تیغ جراحی به کمک مجروحان جنگی شتافته است.

دکتر علویان هم اکنون به مدت ۲۴ سال است که به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه بقیةا… به فعالیت می‌پردازد و در کارنامه خود سوابق علمی و اجرایی مانند معاون سلامت وزارت بهداشت در زمان وزارت دکتر باقر لنکرانی (۸۴ تا خرداد ۸۷)، مشاور پروژه‌های برنامه ملی پیشگیری و کنترل هپاتیت در ایران، عضو کمیته کشوری هپاتیت وزارت بهداشت، رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه بقیةا…؛ محقق هپاتیت‌های ویروسی، محقق برتر انجمن گوارش و کبد، محقق برتر مرکز تحقیقات گوارش و کبد در جشنواره رازی، استاد برجسته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… (۸۰)، پژوهشگر برجسته دانشگاه علوم پزشکی بقیةا… (۱۳۸۱) و …. را ثبت کرده است.

ایشان از سال ۱۳۸۴ تا خرداد ۸۷ نزدیک به هزار روز بعنوان معاون سلامت وزیر بهداشت دکتر باقر لنکرانی بودند و در زمینه سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت نقش مهمی ایفا نمودند.

مشارکت در تاسیس انجمن حمایت از بیماران کبدی ایران، تاسیس اولین درمانگاه هپاتیت در سازمان انتقال خون ایران، تاسیس اولین مجله هپاتیت در ایران، ایجاد شبکه علمی پژوهشی آموزشی هپاتیت در ایران، انتشار و چاپ بیش از هشتاد جلد کتاب در زمینه‌های مختلف بیماری‌های کبدی از سطح تخصصی تا به زبان ساده برای بیماران به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی، کردی، روسی، فرانسه، اسپانیایی و فارسی دری و تاجیک، ریاست برگزاری کنگره بین‌المللی دوسالانه هپاتیت در ایران و … از دیگر فعالیت‌های او طی این چند سال است.

وی همچنین از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ در اسکوپوس (اسناد علمی) رشته هپاتیت نفر اول در تعداد مقاله بود، او با ۵۰۷ مقاله توسط فرهنگستان علوم پزشکی به عنوان دانشمند دهه اخیر شناخته شد و جایزه استاد فریدون عزیزی را از آن خود کند.

دکتر سید مؤید علویان سالهای اول جنگ ازدواج کرده و دو پسر و یک دختر دارد، فرزند اولش متخصص داخلی، فرزند دومش لیسانس تربیت بدنی و فرزند سومشان دکترا ژنتیک دارد.